• 22382517 _ 22382529
  • 09123179780
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اصول جراحی رینوپلاستی

جراح با ملاحظه شکل ظاهری بینی برای هرصورت بابرداشتن قسمت های اضافه و اضافه کردن در قسمت های ناقص اثر هنری خود را درمعرض نمایش قرار می دهد اصول اصلی برای یک جراح این است که بینی را به صورت جدا نگاه نکند بلکه بینی را همراه باسایر اجزای صورت ببیند و بهترین اثر یک بینی زیبا زمانی ایجاد میشود که با سایر اجزای صورت هماهنگی داشته باشد.

از آنجا که بینی در مرکز صورت قرار گرفته و برجسته است اشکالات ساختمانی آن به خوبی قابل مشاهده است.نکته هائز اهمیت تنفس می باشد که بینی یک مجرا فقط برای عبور هوا نیست بلکه هوای استنشاقی را مرطوب و تمیز می کند.با توجه به این دو ویژگی یعنی اهمیت تنفس و ظاهر بینی ،جراحی بینی باید علاوه بر دانش از تجربه ی کافی نیز برخوردار باشد تا بتواند بین حفظ کارکرد بینی و رسیدن به یک بینی زیبا تعادل برقرار کند و یک جراح خبره قبل از ایجاد تغییرات ظاهری بینی حتما باید به فکر مختل نشدن عملکرد تنفسی و عوارض انسدادی باشد.

در عمل رينوپلاستي بینی از نظر اندازه ؛ کوچکتر ،نوک بینی زاویه دهی میشود ،پره های اطراف بینی جمع میشود ،قوز بینی برداشته میشود ،افتادگی قسمت نوک بینی و کم بودن زاویه بین بینی و لب برطرف میشود ،سوراخ های بینی قرینه می گردد و دماغ زین اسبی که ناشی از تروما و یا انحراف بینی است برطرف می گردد.

در گذشته عمل رینوپلاستی محدود به کوچک کردن بینی بود و بینی های کوچک،سربالا و عروسکی مورد قبول بود اما خوشبختانه امروزه در عمل رینوپلاستی تحول عظیمی رخ داده طوری که رینوپلاستی تقویتی که در آن جراح علاوه بر اینکه قسمت هایی از بینی را کوچک میکند قسمت های دیگری را تقویت میکند تا نتیجه ی عمل علاوه بر زیبایی ظاهری عملکرد مناسب که همان تنفس است بدون آسیب باشد،و در نتیجه بینی خیلی کوچک و عروسکی نیست و ظاهر افراطی یک بینی عمل شده را نخواهد داشت.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی درحال حاضر یکی از متداول ترین جراحی ها که در دنیا انجام می شود می باشد که هر روز افراد بسیاری در سرتاسر جهان تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار میگیرند.

انواع روش های رینوپلاستی :

اصولا عمل زیبایی بینی با دو تکنیک باز و بسته قابل انجام است.
که برخی از پزشکان روش بسته را و برخی دیگر روس باز را ترجیح می دهند.انجام روش باز ،امتیاز یا اشکالی را متوجه یک پزشک نمی کند.
اما در کل طرفداران روش باز در حال افزایش است.
از عمده مواردی که پزشکان روش باز را ترجیح می دهند؛

۱- عمل جراحی مجدد یا ترمیمی 

۲- عمل روی بینی دِفورمه بر اثر حادثه 

۳- وقتی که بینی با انحراف شدید همراه است.

تنها تفاوت روش باز با بسته در ایجاد یک برش که روی پوست کِلومِلا یا همان قسمت میانی بین دو سوراخ بینی قرار دارد می باشد که این برش این فرصت را به پزشک می دهد که بتواند پوست بینی را بلند کند و زیر دید مستقیم تمام ساختار بینی را ببیند.محل بخیه این برش معمولا باقی نمی ماند،برش پره ی بینی ربطی به روش باز یا بسته ندارد بلکه جهت اصلاح سوراخ های بینی در پره های بینی انجام میشود.حتی در روس بسته نیز ممکن است جهت کوچک کردن سوراخ های بینی این برش زده شود.

در روش بسته طول عمل کوتاه تر است روی کِلومِلا برشی وجود ندارد و تورم بینی سریع تر از بین میرود .

از  مزایای روش باز اینست که از آنجا که بینی زیر دید مستقیم جراح است احتمال غیرقرینگی بعد از عمل کمتر است و جراح قدرت مانُور بیشتری دارد.

دانستنی های رینوپلاستی : 

هدف کلی از هر عمل زیبایی بهبود بخشیدن وضعیت ظاهری است نه دستیابی به زیبایی مطلق.

همه افرادی که خواهان عمل بینی هستند ممکن است بنابه دلایل مختلف کاندید مناسبی برای عمل نباشند بنابراین عمل جراحی بینی برای همه افراد توصیه نمی شود.به عنوان مثال در بینی هایی که گوشتی هستند و یا پوست ضخیم دارند جمع کردن نوک بینی خیلی میسر نیست .

بینی گوشتی به بینی ای اطلاق میشود که دارای پوست ضخیم و غضروف های ضعیف باشند.نفوذ قدرت چربی پوست در این بینی ها معمولا زیاد است و همین نکته باعث کلفت شدن پوست میشود.

کارکرد جراح عموما روی غضروف و استخوان تاثیر دارد بنابراین نوک بینی های گوشتی خیلی جمع نمیشود و ممکن است این افراد بعد از عمل از جمع نشدن نوک بینی رضایت کافی نداشته باشند.بنابراین در هنگام مشاوره در جلسه اول مددجو پس از معاینه و بررسی کلیه جوانب از وضعیت گوشتی یا استخوانی بودن و جنس پوست آگاهی پیدا خواهد کرد .لازم به ذکر است افرادی که نوک بینی بزرگی دارند اگر پوست آنها ضخیم نباشد بینی آن گوشتی نیست و مطمئناً نتیجه بهتری از عمل خواهند داشت .افراد نوجوان و در حال رشد نمی توانند تحت عمل بینی قرار گیرند ،بعد از ۱۸ سالگی سن مناسبی برای عمل رینوپلاستی است .بعد از سن بلوغ تا سن ۶۰ سالگی سنین مناسب برای جراحی بینی می باشد.اصلاح عروق بینی خصوصا در افراد نوجوان باعث افزایش اعتماد بنفس و یا تصویر ذهنی آنها از خود میشود و مطمئنا آینده بهتری در این دوران زندگی میتوانند برای خود پایه ریزی کنند.

عمل بینی برای هر فرد مختص برای او طراحی میشود و هیچگاه نمی توان دو نفر را یافت که بینی یکسانی داشته باشند،گاهی افراد مراجعه میکنند و می خواهند که بینی شان مشابه کس دیگری شود که توسط همان پزشک جراحی شده و یا عکس یک هنرپیشه را باخود می آورند.همه این ها کمک می کنند تا جراح متوجه شود که فرد چه سبک از جراحی را میپسندد ولی با در نظر گرفتن تفاوت های فردی نتیجه جراحی مطمئنا یکسان نخواهد بود.

زیبایی بینی بدون عمل در افرادی که خواهان تغییرات اساسی هستند امکان پذیر نیست و در افرادی که بینی آن ها مشکلات جزئی مثل یک قوز کوچک و یا گودی بین بینی و پیشانی دارند و می خواهند آن را اصلاح کنند ولی به دلیل ترس از بیهوشی و یا عوارض عمل و یا عدم توان مالی و یا نگرانی از تغییرات زیاد دارند از روش هایی مانند تزریق بوتاکس،استفاده از نخ های لیفتینگ و یا تزریق ژل می توانند تا حدودی به نتیجه دلخواه دست بیابند ولی اگر خواهان کوچک کردن بینی باشند بدون عمل جراحی امکان پذیر نیست.

روش های زیبایی بینی بدون عمل در مدت زمان کوتاه حداکثر ۱۵ دقیقه انجام میشود و نیاز به مراقبت ندارند،ارزانتر هستند و تغییرات زیاد و عجیب در بینی ایجاد نمی شود.

از موارد فوق ،تزریق ژل بهترین روش می باشد علی رغم اینکه قبلا از ژل های دائمی و یا طولانی مدت استفاده میشد و عوارضی را ایجاد می کردند امروزه از ژل هایی که جزء اصلی آن ها هیالورونیک اسید است و به طور طبیعی با بدن سازگار می باشد و قابل جذب است استفاده می شود.به عنوان مثال در افرادی که قوز بینی دارند می توان با تزریق ژل در قسمت بالا و پایین قوز آن را استتار کرد.

مراحل اقدام به عمل رینو پلاستی :

در ویریت اولیه بینی مددجو از نظر جنس،وضعیت ظاهری ،وضعیت تیغه ،شاخک ها و ... مورد معاینه قرار می گیرد و از شخص درمورد انتظاراتش سوال می شود و متقابلا اصلاحاتی که قابل انجام هستند مطرح می شود و از خواسته هایی که دست نیافتنی هستند نیز اطلاع پیدا می کنند.

در صورت تمایل عکس دیجیتالی و طراحی کامپیوتری بینی خود را میتواند مشاهده کند .علاوه بر آن آزمایش خون نیز باید انجام شود .درمورد افراد بالای ۴۰ سال مشاوره قلب حتما توصیه می شود و پس از تصمیم قطعی به صپرت تلفنی یا حضوری پس از آماده شدن جواب آزمایشات با توافق پزشک و مراجعه کننده ،زمان عمل حراحی تعیین می شود.

مراقبت های قبل از عمل : 

شخص روز عمل باید از ۱۲ ساعت قبل ناشتا باشد و جواب آزمایشات خود را همراه داشته باشد و یک ساعت زودتر در محل عمل حضور داشته باشد .
طول عمل جراحی حداقل یک ساعت و نیم می باشد و پس از گذراندن دوره ریکاوری به بخش عادی منتقل شده و پس از هوشیاری کامل و کنترل از نظر وضعیت تنفسی ،خونریزی و سایر عوارض با نسخه دارویی و اجازه ی پزشک ترخیص خواهد شد.عمل جراحی با بیهوشی و نیز نیمه بیهوشی قابل انجام است.

مراقبت های بعد از عمل :

تا ۴ ساعت بعد از عمل و هوشیاری کامل نباید چیزی خورد زیرا با توجه به تاثیر داروهای بیهوشی حرکات روده کُند می شود و ممکن است شخص دچار حالت تهوع شود،بعد از ۴ ساعت اول کمی آب بنوشید اگر مشکلی ایجاد نشد و تهوع نداشت آب میوه بیاشامد و همان روز ترخیص می شود.بع از عمل تا ۲۴ ساعت از کمپرس سرد استفاده کند زمانی که در مرکز جراحی هست این کار توسط پرسنل مرکز انجام میشود ،در زمان مراجعه به منزل چند تکه یخ خورد شده را داخل کیسه فریزر بریزد و روی صورت و اطراف چشم قرار دهد با این کار ورم و کبودی به حداقل می رسد.داخل بینی تامپونی در حین جراحی گذاشته شده است مه روز بعد از عمل پس از ویزیت مجدد از بینی خارج می شود ، لازم به ذکر است در برخی از جراحی ها تامپون استفاده نمی شود ولی تامپون مانند یک داربست ،اسکلت بینی را از داخل حفظ کرده و مانع خونریزی می شود.خونریزی و کبودی اطراف بینی و چشم بعد از عمل به عوامل متعددی بستگی دارد ولی معمولا تا روز برداشتن گچ بینی که روز هفتم است کاملا برطرف می شود بعد از عمل یک گاز کوچک زیر بینی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای داشت توسط گاز جذب شود و در صورتی که خیس شود توسط خود شخص قابل تعویض است. تا یک هفته بعد از عمل ترجیحا فقط غذاهای نرم بخورد. یک هفته پس از عمل گچ بینی برداشته می شود و بینی چسب زده می شود .بهتر است روز های اولیه جهت تعویض چسب به خود پزشک مراجعه شود در صورتی که مسیر طولانی است یا از شهرستان مراجعه کرده باشند چسب زدن آموزش داده می شود و از طریقه ی چسب زدن بینی شما فیلم گرفته می شود تا از آن استفاده کنید .

استحمام از روز دوم بلامانع است به شرط اینکه صورت و گچ بینی خیس نشود و روز هفتم به طور کامل به زیر دوش برود و با هماهنگی جهت برداشتن گچ بینی مراجعه کند .نحوه خوابیدن باید به صورت نیمه نشسته باشد مخصوصا دو هفته اول بعد از عمل.
از ۴۸ ساعت بعد از عمل شخص میتواند روی صورت جهت کاهش درد یا کیودی کمپرس گرم بگذارد.

عوارض جراحی بینی :

جراح با معاینه بینی فرد می تواند تشخیص دهدکه این فرد دستنوش عوارض جانبی قرار می گیرد یا خیر
و چنانچه احتمال عارضه ای را بدهد جراح حتما باید با متقاضی درمیان بگذارد.بنابراین زمانی که پزشک در مشاوره اولیه زمان کافی را اختصاص دهد تا میزان زیادی از عوارض بعد از عمل کاسته می شود.

در کل عوارض جراحی رینوپلاستی را میتوانیم به دو گروه تقسیم کنیم ؛

۱- تغییرات نامناسب ظاهر بینی

۲- تخریب راه هوایی و انسداد تنفسی


© 96 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد BODY ZONE محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط :OFOGHIT