• 22382517 _ 22382529
  • 09123179780
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بوتاکس سردرد

بوتاکس میگرن

بوتاکس میگرن

امروزه بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک پوست به کار نمی رود، بلکه بسیاری از افرادی که اغلب نیمی از زندگی خود را با سردرد گذرانده اند، از آن به عنوان روشی درمانی برای بهبود سردردهایشان استفاده می کنند. تزریق بوتاکس در عده زیادی از بیماران مبتلا به میگرن می تواند باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد بمدت سه ماه تا چهار ماه شود.
از هر ۴ خانم یک نفر و از هر ۷ آقای یک نفر دچار سردرد میگرن می باشد. معمولاً سردردهای میگرنی که انواع مختلفی دارند در نوع کلاسیک بصورت سردرد ضربان دار یکطرفه به همراه علائم چشمی و تهوع و استفراغ بروز می کند. درمانهای متعددی برای بیماری میگرن وجود دارد و داروهای زیادی برای درمان مرحله حاد میگرن و همچنین پیشگیری از شروع سردرد بکار گرفته شده است.
موارد استفاده بوتاکس میگرن:
سازمان غذا و داروی ایالات متحده تزریق بوتاکس میگرن  را برای درمان سردردهای مزمنی که به داروهای معمولی جواب ندهد و فرد ۱۵ روز از هر ماه را از سردرد رنج ببرد و حداقل ۸ روز از این مدت، مربوط به میگرن باشد مورد تایید قرار داده است. برای میگرن اپیزودیک که کمتر از ۱۴ روز طول می کشد تاثیر بوتاکس نامشخص می باشد. این تاثیر برای بیمارانی که عضلات ناحیه سر و گردن اسپاستیک دارند و سردرد آنها با انقباض دردناک این عضلات شروع می شود موثرتر می باشد. مدت تاثیر بوتاکس میگرن  برای میگرن حدود ۳ ماه می باشد و مجددا باید تکرار شود. در مجموع ۵ تزریق در یک بازه زمانی ۱۵ ماهه تزریق می شود. تعدادی از بیماران در طی درمان به مرحله ای می رسند که تزریق بوتاکس میگرن قطع می شود . مکانیسم تاثیر بوتاکس میگرن  برای میگرن از طریق بلوک کردن ترشح نوروترانسمیتر های محیطی که در انتقال حس درد نقش دارند و کاهش فرایند احساس مرکزی درد و نهایتا قطع حملات میگرن اعمال می شود.
عوارض بوتاکس میگرن:
شایع ترین عارضه بوتاکس میگرن درد در عضلات گردن و شانه است که بدلیل تزریق در این نواحی می باشد که ظرف چند روز تا چند هفته بر طرف می شود. گاها در عضلات بدن احساس ضعف و سستی وجود دارد که موقتی است و خود به خود بر طرف می شود. برای کاهش درد مصرف مسکن های ضد التهابی به بر طرف شدن این عارضه کمک می کندو استفاده از داروهای شل کننده عضلانی برای درمان درد در ناحیه تزریق توصیه نمی شود چرا که ممکن است ضعف عضلانی اولیه را تشدید نماید. کبود شدن در نواحی تزریق از دیگر عوارض است که برای پیشگیری از آن از داروهای ضد انعقاد خون و آسپیرین و مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی در چند روز قبل از تزریق نباید مصرف شود. افتادگی پلک از دیگر عوارض بوتاکس میگرن می باشد که بسیار ناشایع است و تکنیک صحیح تزریق از بروز آن جلوگیری می نماید.با این وجود استفاده از قطره فنیل افرین چشمی سه بار در روز و ماساژ موضعی و مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک به درمان سریع تر این عارضه کمک می نماید.
روش تزریق بوتاکس میگرن :
بر اساس پروتوکل مورد تایید FDA تعداد ۳۱ نقطه تزریق در پیشانی ، شقیقه ها ، پشت سر ، گردن و شانه ها انجام می شود. در هر نقطه ۵ واحد و جمعا ۱۵۵ واحد بوتاکس برای درمان میگرن تزریق می شود. مدت زمان تزریق ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است و بعد از تزریق ۴ ساعت دراز کشیدن و خوابیدن غیر مجاز است. استحمام با آب داغ و تمرینات ورزشی سنگین به مدت ۲۴ ساعت توصیه نمی شود. تاثیر درمانی بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز آغاز می شود. تعدادی از بیمارانی که به اولین درمان پاسخ نداده اند به درمان دوم بخوبی پاسخ می دهند.با این وجود تعداد کمی از بیماران به درمان دوم یا حتی سوم جواب نمی دهند که این دسته از بیماران نسبت به درمان با بوتاکس مقاوم هستند و درمان می بایست قطع شود.

© 96 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد BODY ZONE محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط :OFOGHIT